مرکز استان: قزوين
موقعیت جغرافیایی: این استان از شمال به استان های گیلان و مازندران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان های زنجان و همدان و از شرق به استان تهران محدود می شود.
آب و هوا: جریان هوای استان تحت تاثیر دو سيستم آب و هوایی غربي، مديترانه اي و سیستم پرفشار شمالی قرار دارد. سیستم آب و هوایی غربی، مدیترانه ای مهم ترین عامل بارندگي در منطقه محسوب می شود. با توجه به این عوامل استان قزوین دارای چهار محدوده جغرافیایی است: آب و هوای سرد کوهستانی در نواحی شمالی و ارتفاعات جنوب غربی، آب و هوای معتدل کوهپایه ها و دامنه ها، آب و هوای خشک تا نیمه خشک در نواحی مرکزی دشت قزوین و بویین زهرا و آب و هوای مرطوب گرمسیری » در بخش هایی از طارم و دره شاهرود.
دو جریان عمده باد گرم و باد سرد در منطقه وجود دارد. جریان باد گرم یا باد شره که از جهت جنوب شرق به شمال غرب می وزد، موجب افزایش دما، تبخیر و کاهش چشمگیر رطوبت می شود. باد سرد یا باد مه که از شمال و شمال غرب جریان می یابد و تحت تاثیر سیستم های پرفشار عمل می کندکه باعث افزایش سردی و رطوبت هوا می شود.

جاذبه های برتر طبیعی:

دریاچه وان، آبگرم یله گنبد، غار قلعه کرد، دره و صخره اندج، آب گرم خراقان و منطقه حفاظت شده باشگل


جاذبه های برتر فرهنگی - تاریخی:

قلعه الموت، برجهای دوگانه خرقان، مسجد جامع عتیق قزوین، ارگ سلطنتی صفوی (سر در عالی قاپو)، کاخ چهلستون ( کلاه فرنگی)، مجموعه فرهنگی و تاریخی سمیران، قلعه لمبسر


نقاط سیاحتی و زیارتی

صنایع دستی

آخرین اخبار و گزارش ها

آرشیو